Śluzy próżniowe (transferowe) i zabezpieczenia

Oferowane komory rękawicowe Plas-Labs, zależnie od wymagań aplikacyjnych wyposażane są w śluzy transferowe w kształcie cylindrycznym (wyższa wytrzymałość na podciśnienie) lub prostopadłościennym. Przy wyborze kształtu czy rozmiaru muszą zostać zachowane podstawowe wymagania konstrukcyjne. Śluza stanowi nie tylko przestrzeń dostępową pozwalająca na bezpieczny transfer próbek do komory głównej i na zewnątrz, ale także z uwagi na konstrukcję pozwala na przechowywanie próbek w warunkach podciśnienia.

Komory rękawicowe Plas-labs, standardowo wyposażone są w cylindryczną śluzę próżniową o średnicy wewnętrznej 28cm i długość 30,5cm. Śluza wykonana z akryliku o grubych ściankach, zabezpieczona drzwiami akrylikowymi na uszczelce norprenowej, z zamknięciem klamrami o regulowanym naciągu stanowi idealne zabezpieczenie  transferu próbek bez naruszania atmosfery wewnętrznej komory głównej.
Śluza wytrzymuje podciśnienie rzędu 140mbar absolutnego. Poza transferem śluza może być wykorzystywana do bezpiecznego przechowywania próbek. Śluza standardowo wyposażona jest w manometr, dwa zawory ręczne do przedmuchiwania (jeden do podłączenia gazu drugi do podłączenia pompy próżniowej oraz przesuwną tackę.
Możliwe jest wykonanie śluzy cylindrycznej o zwiększonych wymiarach.

Poza śluzami c800-DOOR_INTERLOCKylindrycznymi Plas- Labs wyposaża komory rękawicowe także w śluzy prostopadłościenne. Śluzy te można zmodyfikować dodając system automatycznej kontroli zamknięcia drzwi (przy otwarciu drzwi zewnętrznych, drzwi wewnętrzne są blokowane by nie doszło do przypadkowego ich otwarcia, a tym samy zaburzenia atmosfery w komorze głównej.

Dla wymagających aplikacji, np. pracy z materiałami niebezpiecznymi, które należy poddać dekontaminacji na zewnątrz komory, lub z materiałami z potrzebą utylizacji, producent przygotował specjalny port przeznaczony do BIBO-1łatwego pozbycia się skażonych artykułów, z jednoczesnym ich zabezpieczeniem. Port BIBO (Bag-In-Bag-Out) może być zaadoptowany np. w śluzie prostopadłościennej.

Jest to dedykowany uszczelniony przepust pozwalający na umieszczenie „zainfekowanego” materiału w szczelnym worku z tworzywa. Zamknięcie worka odbywa się już na zewnątrz komory. W przypadku montażu przepustu w śluzie pozwala to przeprowadzać czynności poza komorą główną. Worki z materiałem do odizolowania mogą być poddawane zgrzewaniu lub zamykaniu zaciskami.

Bardzo ciekawą propozycja są śluzy typu T, pozwalające na łączenie poszczególnych komór rękawicowych w rozbudowane stanowiska.

800-T1